SRK-SC-080-35-601
DigiKey Part Number
1734-SRK-SC-080-35-601-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRK-SC-080-35-601
Description
SOCKET, SIZE 8MM, 35MM2, SILVER
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Socket Contact 2 AWG Size 8 Crimp Silver
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRK-SC-080-35-601 Models
Category
Contact Size
8
Manufacturer
TE Connectivity Deutsch Connectors
Wire Gauge or Range - AWG
2 AWG
Series
Wire Gauge or Range - mm²
35mm²