85-100A-0R
DigiKey Part Number
223-1461-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
85-100A-0R
Description
SENSOR PRESSURE ABSOLUTE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor 100PSI (689.48kPa) Absolute 0 mV ~ 100 mV Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
85-100A-0R Models
Category
Accuracy
±0.1%
Manufacturer
TE Connectivity Measurement Specialties
Port Style
No Port
Packaging
Tube
Features
Temperature Compensated
Part Status
Active
Termination Style
Cable with Connector
Applications
Board Mount
Maximum Pressure
300PSI (2068.43kPa)
Pressure Type
Absolute
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Operating Pressure
100PSI (689.48kPa)
Package / Case
Cylinder
Output Type
Wheatstone Bridge
Base Product Number
Output
0 mV ~ 100 mV