PRASA1-16F-BB0BW | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1111-PRASA1-16F-BB0BW-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PRASA1-16F-BB0BW |
Description | ROCKER SWITCHES PRASA1-16F-BB0BW |
Manufacturer Standard Lead Time | 34 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Rocker Switch SPST 16A (AC) 125 V Panel Mount, Snap-In |
Datasheet | Datasheet |
Category | Actuator Type Concave (Curved) |
Mfr | Color - Actuator/Cap Black |
Series | Actuator Marking O - |
Packaging Tray | Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
Part Status Active | Ingress Protection Dust Proof |
Mounting Type Panel Mount, Snap-In | Panel Cutout Dimensions Rectangular - 19.20mm x 13.00mm |
Circuit | Operating Temperature -20°C ~ 85°C |
Switch Function | Approval Agency ENEC, UL, VDE |
Current Rating (Amps) | Mechanical Life 100,000 Cycles |
Voltage Rating - AC 125 V | Electrical Life 6,000 Cycles |