LM3480IM3-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
LM3480IM3-3.3/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LM3480IM3-3.3/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LM3480IM3-3.3/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM3480IM3-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-23-3
EDA/CAD Models
LM3480IM3-3.3/NOPB Models
Category
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 100mA
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Quiescent (Iq)
2 mA
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
30V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V