LM3480IM3-3.3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Texas Instruments
In Stock: 331
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-23-3
SOT-23-3
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LM3480IM3-3.3
DigiKey Part Number
LM3480IM3-3.3TR-ND - Tape & Reel (TR)
LM3480IM3-3.3CT-ND - Cut Tape (CT)
LM3480IM3-3.3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM3480IM3-3.3
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LM3480IM3-3.3 Models
Category
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 100mA
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Quiescent (Iq)
2 mA
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
30V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V