LM43603DSUT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LM43603DSUT |
Description | IC REG BUCK ADJ 3A 16SON |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 3A 16-VFDFN Exposed Pad |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LM43603DSUT Models |
Category | Voltage - Input (Max) 36V |
Mfr | Voltage - Output (Min/Fixed) |
Series | Voltage - Output (Max) 28V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Output |
Part Status Active | Frequency - Switching 200kHz ~ 2.2MHz |
Function Step-Down | Synchronous Rectifier Yes |
Output Configuration Positive | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Topology | Mounting Type Surface Mount, Wettable Flank |
Output Type | Package / Case |
Number of Outputs 1 | Supplier Device Package 16-SON (4x5) |
Voltage - Input (Min) 3.5V | Base Product Number |