LM43603DSUT
DigiKey Part Number
296-46613-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-46613-1-ND - Cut Tape (CT)
296-46613-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM43603DSUT
Description
IC REG BUCK ADJ 3A 16SON
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 3A 16-VFDFN Exposed Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM43603DSUT Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Input (Max)
36V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Series
Voltage - Output (Max)
28V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Switching
200kHz ~ 2.2MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
16-SON (4x5)
Voltage - Input (Min)
3.5V