LM76003QRNPTQ1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LM76003QRNPTQ1 |
Description | IC REG BUCK ADJ 3.5A 30WQFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 3.5A 30-WFQFN Exposed Pad |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LM76003QRNPTQ1 Models |
Category | Voltage - Output (Max) 57V |
Mfr | Current - Output |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Frequency - Switching 300kHz ~ 2.2MHz |
Part Status Active | Synchronous Rectifier Yes |
Function Step-Down | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Output Configuration Positive | Grade Automotive |
Topology | Qualification AEC-Q100 |
Output Type | Mounting Type Surface Mount, Wettable Flank |
Number of Outputs 1 | Package / Case |
Voltage - Input (Min) 3.5V | Supplier Device Package 30-WQFN (6x4) |
Voltage - Input (Max) 60V | Base Product Number |