LM76005RNPR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Texas Instruments
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Richtek USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 5A 30-WFQFN Exposed Pad
LM76005RNPR
DigiKey Part Number
296-LM76005RNPRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LM76005RNPRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-LM76005RNPRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM76005RNPR
Description
IC REG BUCK ADJ 5A 30WQFN
Detailed Description
EDA/CAD Models
LM76005RNPR Models
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
Mfr
Voltage - Output (Max)
57V
Frequency - Switching
200kHz ~ 500kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Min)
3.5V
Base Product Number
Voltage - Input (Max)
60V