MUX36S16IRSNR
DigiKey Part Number
296-49114-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-49114-1-ND - Cut Tape (CT)
296-49114-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MUX36S16IRSNR
Description
IC MUX 16:1 170OHM 32QFN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Circuit IC Switch 16:1 170Ohm 32-QFN (4x4)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MUX36S16IRSNR Models
Category
Voltage - Supply, Dual (V±)
±5V ~ 18V
Manufacturer
Texas Instruments
Switch Time (Ton, Toff) (Max)
136ns, 78ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
2.1pF, 11.1pF
Part Status
Active
Current - Leakage (IS(off)) (Max)
40pA
Multiplexer/Demultiplexer Circuit
16:1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Circuits
1
Mounting Type
Surface Mount
On-State Resistance (Max)
170Ohm
Package / Case
32-WFQFN Exposed Pad
Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
6Ohm
Supplier Device Package
32-QFN (4x4)
Voltage - Supply, Single (V+)
10V ~ 36V