THS4130EVM
DigiKey Part Number
296-10043-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THS4130EVM
Description
EVAL BOARD FOR THS4130
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
THS4130 - 1 - Single Channels per IC Differential Amplifier Evaluation Board
Category
-3db Bandwidth
170MHz
Manufacturer
Texas Instruments
Gain Bandwidth Product
215MHz
Packaging
Bulk
Current - Output / Channel
85mA
Part Status
Active
Current - Supply (Main IC)
13mA
Channels per IC
1 - Single
Voltage - Supply, Single/Dual (±)
4V ~ 33V, ±2V ~ 16.5V
Amplifier Type
Differential
Utilized IC / Part
THS4130
Output Type
Differential
Contents
Board(s)
Slew Rate
67V/µs