TLV1117-33IDCY
DigiKey Part Number
296-26777-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLV1117-33IDCY
Description
IC REG LIN 3.3V 800MA SOT-223-4
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA SOT-223-4
EDA/CAD Models
TLV1117-33IDCY Models
Category
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 800mA
PSRR
75dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
15V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V