TLV4170IPWR
DigiKey Part Number
296-45237-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-45237-1-ND - Cut Tape (CT)
296-45237-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLV4170IPWR
Description
IC OPAMP GP 4 CIRCUIT 14TSSOP
Detailed Description
Standard (General Purpose) Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP
EDA/CAD Models
TLV4170IPWR Models
Current - Supply
125µA (x4 Channels)
Current - Output / Channel
17 mA
Voltage - Supply Span (Min)
2.7 V
Amplifier Type
Voltage - Supply Span (Max)
36 V
Number of Circuits
4
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Slew Rate
0.4V/µs
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Gain Bandwidth Product
1.2 MHz