TPS548A20RVET
DigiKey Part Number
296-43388-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-43388-1-ND - Cut Tape (CT)
296-43388-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS548A20RVET
Description
IC REG BUCK ADJ 15A 28VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 15A 28-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPS548A20RVET Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Input (Max)
20V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Series
Voltage - Output (Max)
5.5V
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
Selectable
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
28-VQFN-CLIP (4.5x3.5)
Voltage - Input (Min)
1.5V