TPS7B91120DBVR
DigiKey Part Number
296-TPS7B91120DBVRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPS7B91120DBVRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPS7B91120DBVRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS7B91120DBVR
Description
IC REG LINEAR 12V 150MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
3 µA
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
150 µA
Part Status
Active
PSRR
55dB ~ 43dB (10kHz ~ 100kHz)
Output Configuration
Control Features
Current Limit
Output Type
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Number of Regulators
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
40V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage Dropout (Max)
1.8V @ 150mA