L6R250D-120
DigiKey Part Number
364-1311-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L6R250D-120
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 240W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 240 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Rectangular, 6 Position
Region Utilized
International
Cord Length
47.2" (1.20m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
8.03" L x 3.70" W x 1.71" H (204.0mm x 94.0mm x 43.6mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cULus, EN, FCC, TUV
Voltage - Output
12V
Standard Number
Current - Output (Max)
20A
Weight
2.3 lbs (1 kg)
Power (Watts)
240 W