7286R20KL.25
DigiKey Part Number
987-1134-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
7286R20KL.25
Description
POT 20K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 10.0 Turns Wirewound 2W Solder Turret
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
7286R20KL.25 Models
Category
Adjustment Type
User Defined
Manufacturer
TT Electronics/BI
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Rotation
3600°
Packaging
Bulk
Resistive Material
Wirewound
Part Status
Active
Termination Style
Solder Turret
Resistance (Ohms)
20k
Actuator Type
Slotted
Tolerance
±5%
Actuator Length
0.812" (20.63mm)
Power (Watts)
2W
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
3/8-32
Number of Turns
10.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 0.874" Dia (22.20mm)