BTA24-800BWRG
DigiKey Part Number
4518-BTA24-800BWRG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTA24-800BWRG
Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V 24A TO220
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TRIAC Standard 800 V 24 A Through Hole TO-220A
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
240A @ 50Hz
Manufacturer
UMW
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
Packaging
Tube
Current - Hold (Ih) (Max)
80 mA
Part Status
Active
Configuration
Single
Triac Type
Standard
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Off State
800 V
Mounting Type
Through Hole
Current - On State (It (RMS)) (Max)
24 A
Package / Case
TO-220-3
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V