SL0510001
DigiKey Part Number
570-SL0510001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SL0510001
Description
ICL 10 OHM 15% 1A 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inrush Current Limiter 10 Ohms ±15% 1 A 0.197" (5.00mm)
Category
Tolerance
±15%
Manufacturer
Vishay Ametherm
Current - Steady State Max
1 A
Series
R @ Current
400 mOhms
Packaging
Bulk
Diameter
0.197" (5.00mm)
Part Status
Active
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
R @ 25°C
10 Ohms