SL155R007
DigiKey Part Number
570-SL155R007-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SL155R007
Description
ICL 5 OHM 20% 7A 16MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inrush Current Limiter 5 Ohms ±20% 7 A 0.630" (16.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SL155R007 Models
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Vishay Ametherm
Current - Steady State Max
7 A
Series
R @ Current
90 mOhms
Packaging
Bulk
Diameter
0.630" (16.00mm)
Part Status
Active
Lead Spacing
0.307" (7.80mm)
R @ 25°C
5 Ohms