SL225R012B
DigiKey Part Number
570-SL225R012B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SL225R012B
Description
ICL 5 OHM 20% 12A 22MM
Detailed Description
Inrush Current Limiter 5 Ohms ±20% 12 A 0.866" (22.00mm)
Category
Tolerance
±20%
Current - Steady State Max
12 A
Series
R @ Current
50 mOhms
Diameter
0.866" (22.00mm)
Lead Spacing
0.307" (7.80mm)
R @ 25°C
5 Ohms