SL227R010
DigiKey Part Number
570-SL227R010-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SL227R010
Description
ICL 7 OHM 20% 10A 22MM
Detailed Description
Inrush Current Limiter 7 Ohms ±20% 10 A 0.866" (22.00mm)
Category
Tolerance
±20%
Current - Steady State Max
10 A
Series
R @ Current
80 mOhms
Diameter
0.866" (22.00mm)
Lead Spacing
0.307" (7.80mm)
R @ 25°C
7 Ohms