MAL214058471E3
DigiKey Part Number
MAL214058471E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214058471E3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL TH
Detailed Description
470 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
750 mA @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Impedance
55 mOhms
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C