CRCW0201560KFNEDAT
DigiKey Part Number
541-CRCW0201560KFNEDATTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-CRCW0201560KFNEDATCT-ND - Cut Tape (CT)
541-CRCW0201560KFNEDATDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW0201560KFNEDAT
Description
CRCW0201-AT 200 560K 1% ET7 E3
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 kOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Ratings
AEC-Q200
Resistance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)