IHLP2020CZER150M5A
DigiKey Part Number
541-IHLP2020CZER150M5ATR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IHLP2020CZER150M5ACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP2020CZER150M5A
Description
FIXED IND 15UH 2.4A 208 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Molded Inductor 2.4 A 208mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHLP2020CZER150M5A Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
208mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
14.1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.204" L x 0.204" W (5.18mm x 5.18mm)
Current - Saturation (Isat)
1.6A
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)