RN55D4701FRE6
DigiKey Part Number
541-RN55D4701FRE6TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-RN55D4701FRE6CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RN55D4701FRE6
Description
RES 4.7K OHM 1/8W 1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RN55D4701FRE6 Models
Category
Features
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)