VLMU3500-395-120
DigiKey Part Number
VLMU3500-395-120TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLMU3500-395-120
Description
LED UV 395NM 700MA SMD
Customer Reference
Detailed Description
Ultraviolet (UV) Emitter 395nm 3.4V 700mA 295mW/sr @ 500mA 120° 2-SMD, No Lead Exposed Pad
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.4V
Manufacturer
Vishay Semiconductor Opto Division
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Orientation
Top View
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Type
Ultraviolet (UV)
Mounting Type
Surface Mount
Current - DC Forward (If) (Max)
700mA
Package / Case
2-SMD, No Lead Exposed Pad
Radiant Intensity (Ie) Min @ If
295mW/sr @ 500mA