SQD40N06-14L_GE3 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SQD40N06-14L_GE3 |
Description | MOSFET N-CH 60V 40A TO252AA |
Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 60 V 40A (Tc) 75W (Tc) Surface Mount TO-252AA |
Datasheet | Datasheet |
Category | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 51 nC @ 10 V |
Mfr | Vgs (Max) ±20V |
Series | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2105 pF @ 25 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power Dissipation (Max) 75W (Tc) |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
FET Type | Grade Automotive |
Technology | Qualification AEC-Q101 |
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package TO-252AA |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 14mOhm @ 20A, 10V | Base Product Number |
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA |