511D477M040DK4D
DigiKey Part Number
511D477M040DK4D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
511D477M040DK4D
Description
CAP ALUM 470UF 20% 40V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 40 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 407mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
719 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.19 A @ 40 kHz
Part Status
Active
Impedance
157 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
40 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
407mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C