CMD17-21VGC/TR8 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CMD17-21VGC/TR8 |
Description | LED GREEN CLEAR 0805 SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Green LED Indication - Discrete 2.1V 0805 (2012 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CMD17-21VGC/TR8 Models |
Category | Lens Size 1.40mm x 1.25mm |
Mfr | Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.1V |
Series | Current - Test 20mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Viewing Angle 140° |
Part Status Active | Mounting Type |
Color | Wavelength - Peak 570nm |
Configuration Standard | Package / Case 0805 (2012 Metric) |
Lens Color Colorless | Supplier Device Package |
Lens Transparency Clear | Size / Dimension 2.00mm L x 1.25mm W |
Millicandela Rating | Height (Max) 1.20mm |