BT151S-650L,118
DigiKey Part Number
1740-BT151S-650L118TR-ND - Tape & Reel (TR)
1740-BT151S-650L118CT-ND - Cut Tape (CT)
1740-BT151S-650L118DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BT151S-650L,118
Description
SCR 650V 12A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR 650 V 12 A Standard Recovery Surface Mount DPAK
Category
Current - Hold (Ih) (Max)
20 mA
Manufacturer
WeEn Semiconductors
Current - Off State (Max)
500 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
120A, 132A
Part Status
Active
SCR Type
Standard Recovery
Voltage - Off State
650 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
5 mA
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.75 V
Supplier Device Package
DPAK
Current - On State (It (AV)) (Max)
7.5 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
12 A