WNSC2D1012006Q is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
onsemi
In Stock: 9,401
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 910
Datasheet
In Stock: 998
Diode 1200 V 10A Through Hole TO-220AC
TO-220-2
WNSC2D1012006Q
DigiKey Part Number
1740-WNSC2D1012006Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WNSC2D1012006Q
Description
DIODE SIL CARB 1200V 10A TO220AC
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 1200 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
481pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Supplier Device Package
TO-220AC
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.6 V @ 10 A
Base Product Number
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)