EPL150PS28
DigiKey Part Number
1470-4542-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EPL150PS28
Description
AC/DC CONVERTER 28V 98W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 28V 80 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
EPL150PS28 Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
93%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 0.99" H (101.6mm x 50.8mm x 25.2mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
28V
Standard Number
Current - Output 1
3.5 A