UCP180PS15
DigiKey Part Number
1470-4560-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCP180PS15
Description
AC/DC CONVERTER 15V 120W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
92%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Features
PFC, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.24" L x 2.47" W x 1.16" H (107.7mm x 62.7mm x 29.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, TUV, UL
Voltage - Output 1
15V
Standard Number
Current - Output 1
8 A