VES90PS12
DigiKey Part Number
1470-3117-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VES90PS12
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 90W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 90 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VES90PS12 Models
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
XP Power
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Part Status
Active
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Region Utilized
International
Cord Length
47.2" (1.20m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
5.47" L x 2.28" W x 1.22" H (139.0mm x 58.0mm x 31.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB
Voltage - Output
12V
Standard Number
Current - Output (Max)
7.5A
Weight
0.82 lb (371.95 g)
Power (Watts)
90 W