2RM600L-8/B is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 500
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Bourns Inc.
In Stock: 500
In Stock: 1,346
In Stock: 507
TDK
In Stock: 962
TDK
In Stock: 260
Littelfuse Inc.
In Stock: 704
Gas Discharge Tube 600 V 10000A (10kA) ±20% 2 Pole Through Hole
2RM600L-8/B
DigiKey Part Number
13-2RM600L-8/B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2RM600L-8/B
Description
GDT 600V 10KA 2 POLE TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
2RM600L-8/B Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Impulse Discharge Current (8/20µs)
10000A (10kA)
Manufacturer
YAGEO
Tolerance
±20%
Series
Number of Poles
2
Packaging
Tray
Fail Short
No
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Voltage - DC Spark Over (Nom)
600 V