2RP090L-8/B
DigiKey Part Number
13-2RP090L-8/B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2RP090L-8/B
Description
GDT 90V 20KA 2 POLE THROUGH HOLE
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Gas Discharge Tube 90 V 20000A (20kA) ±20% 2 Pole Through Hole
Category
Impulse Discharge Current (8/20µs)
20000A (20kA)
Manufacturer
YAGEO
Tolerance
±20%
Series
Number of Poles
2
Packaging
Tray
Fail Short
No
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Voltage - DC Spark Over (Nom)
90 V