5KP33CA/B | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 13-5KP33CA/BCT-ND - Cut Tape (CT) 13-5KP33CA/BTB-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 5KP33CA/B |
Description | TVS DIODE 33VWM 53.3VC P600 |
Manufacturer Standard Lead Time | 32 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 53.3V Clamp 95.7A Ipp Tvs Diode Through Hole P600 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 53.3V |
Mfr | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 95.7A |
Series | Power - Peak Pulse 5000W (5kW) |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Power Line Protection No |
Part Status Active | Applications General Purpose |
Type Zener | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Bidirectional Channels 1 | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 33V | Package / Case P600, Axial |
Voltage - Breakdown (Min) 36.7V | Supplier Device Package |