BK32001002
DigiKey Part Number
13-BK32001002CT-ND - Cut Tape (CT)
13-BK32001002TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK32001002
Description
GDT 200V 500A 2 POLE TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Gas Discharge Tube 200 V 500A ±20% 2 Pole Through Hole
Category
Impulse Discharge Current (8/20µs)
500A
Manufacturer
YAGEO
Tolerance
±20%
Series
Number of Poles
2
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Fail Short
No
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Voltage - DC Spark Over (Nom)
200 V