CC0603KRX6S8BB105
DigiKey Part Number
13-CC0603KRX6S8BB105TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0603KRX6S8BB105CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0603KRX6S8BB105DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0603KRX6S8BB105
Description
CAP CER 1UF 25V X6S 0603
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X6S 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
CC0603KRX6S8BB105 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)