20RF-JMCS-G-1B-TF(N)(LF)(SN) | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 455-2838TR-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 20RF-JMCS-G-1B-TF(N)(LF)(SN) |
Description | CONN RCPT 20POS SMD GOLD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 20 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold |
Datasheet | Datasheet |
Category | Number of Rows 2 |
Manufacturer JST Sales America Inc. | Mounting Type Surface Mount |
Series | Features Board Guide, Solder Retention |
Packaging Tape & Reel (TR) | Contact Finish Gold |
Part Status Obsolete | Mated Stacking Heights 4mm ~ 11mm |
Connector Type Receptacle, Center Strip Contacts | Height Above Board 0.130" (3.30mm) |
Number of Positions 20 | Base Product Number |
Pitch 0.020" (0.50mm) |