TC15-11GWA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Everlight Electronics Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Image for TC15-11GWA is not available
TC15-11GWA
DigiKey Part Number
TC15-11GWA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TC15-11GWA
Description
LED MATRIX 8X8 1.5" 565NM GN
Customer Reference
Detailed Description
Dot Matrix Display Module 8 x 8 Common Anode Row, Common Cathode Column Green 2.2V 1.50" L x 1.50" W x 0.41" H (38.10mm x 38.10mm x 10.40mm)
Datasheet
EDA/CAD Models
TC15-11GWA Models
Category
Size / Dimension
1.50" L x 1.50" W x 0.41" H (38.10mm x 38.10mm x 10.40mm)
Manufacturer
Kingbright
Color
Green
Packaging
Tube
Configuration
8 x 8
Part Status
Obsolete
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.2V