ADP1715ARMZ-1.8-R7
DigiKey Part Number
ADP1715ARMZ-1.8-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
ADP1715ARMZ-1.8-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
ADP1715ARMZ-1.8-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP1715ARMZ-1.8-R7
Description
IC REG LINEAR 1.8V 500MA 8-MSOP
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-MSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ADP1715ARMZ-1.8-R7 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
100 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
650 µA
Part Status
Active
Control Features
Enable, Soft Start
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
8-MSOP
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 500mA