Image for ADP1715-1.8-EVALZ is not available
ADP1715-1.8-EVALZ
DigiKey Part Number
ADP1715-1.8-EVALZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP1715-1.8-EVALZ
Description
EVAL BOARD FOR ADP1715
Detailed Description
ADP1715 - 1 - Single Channels per IC Positive Fixed Linear Voltage Regulator Evaluation Board
Category
Current - Output
500mA
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Voltage - Input
2.5V ~ 5.5V
Packaging
Box
Regulator Type
Positive Fixed
Part Status
Active
Contents
Board(s)
Channels per IC
1 - Single
Utilized IC / Part
ADP1715
Voltage - Output
1.8V