ADP1715ARMZ-3.3-R7
DigiKey Part Number
505-ADP1715ARMZ-3.3-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADP1715ARMZ-3.3-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADP1715ARMZ-3.3-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP1715ARMZ-3.3-R7
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 8-MSOP
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-MSOP
EDA/CAD Models
ADP1715ARMZ-3.3-R7 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
100 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
650 µA
Digi-Reel®
PSRR
53dB (1kHz)
Control Features
Enable, Soft Start
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
8-MSOP
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 500mA