1569-24-1-0500-002-1-TS
DigiKey Part Number
CN519W-500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1569-24-1-0500-002-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 24AWG WHT 500'
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 AWG Hook-Up Wire 11/0.0063" White 300V 500.0' (152.4m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.055" (1.40mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.015" (0.38mm)
Packaging
Spool
Length
500.0' (152.4m)
Part Status
Active
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
11/0.0063"
Ratings
UL Style 1569
Conductor Material
Features
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 23
Check for Additional Incoming Stock
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 24AWG BLK 500'
In-Stock: 26
HOOK-UP STRND 24AWG YELLOW
In-Stock: 11
HOOK-UP STRND 24AWG RED 500'
In-Stock: 33
HOOK-UP STRND 24AWG BLU 500'
In-Stock: 30
HOOK-UP STRND 24AWG BRN
In-Stock: 0
Alternate Length
HOOK-UP STRND 24AWG WHT 100'
In-Stock: 1
HOOK-UP STRND 24AWG 300V WHT 25'
In-Stock: 24
HOOK-UP STRND 24AWG WHT FOOT
In-Stock: 500
HOOK-UP STRND 24AWG 300V WHT 50'