1569-24-1-0500-002-1-TS
DigiKey Part Number
CN519W-25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1569-24-1-0500-002-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 24AWG 300V WHT 25'
Customer Reference
Detailed Description
24 AWG Hook-Up Wire 11/0.0063" White 300V 25.00' (7.62m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.055" (1.40mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.015" (0.38mm)
Packaging
Spool
Length
25.00' (7.62m)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
11/0.0063"
Ratings
UL Style 1569
Conductor Material
Features
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 24
Check for Additional Incoming Stock
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
HOOK-UP STRND 24AWG WHT 100'
In-Stock: 1
HOOK-UP STRND 24AWG WHT FOOT
In-Stock: 500
HOOK-UP STRND 24AWG WHT 500'
In-Stock: 23
HOOK-UP STRND 24AWG 300V WHT 50'