CDV16FF471JO3
DigiKey Part Number
338-3989-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDV16FF471JO3
Description
CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
Detailed Description
470 pF Mica Capacitor 1 kV Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Lead Spacing
0.234" (5.94mm)
Capacitance
470 pF
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.449" L x 0.161" W (11.40mm x 4.10mm)
Voltage - Rated
1 kV
Height - Seated (Max)
0.469" (11.90mm)