CDV16FF102JO3
DigiKey Part Number
338-3095-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDV16FF102JO3
Description
CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF Mica Capacitor 1 kV Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Lead Spacing
0.232" (5.90mm)
Capacitance
1000 pF
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.461" L x 0.173" W (11.70mm x 4.40mm)
Voltage - Rated
1 kV
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)