ZXTP2006E6TA
DigiKey Part Number
31-ZXTP2006E6TATR-ND - Tape & Reel (TR)
31-ZXTP2006E6TACT-ND - Cut Tape (CT)
31-ZXTP2006E6TADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXTP2006E6TA
Description
TRANS PNP 20V 3.5A SOT-23-6
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor PNP 20 V 3.5 A 110MHz 1.1 W Surface Mount SOT-23-6
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
300 @ 1A, 2V
Mfr
Power - Max
1.1 W
Frequency - Transition
110MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
3.5 A
Package / Case
SOT-23-6
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
20 V
Supplier Device Package
SOT-23-6
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
130mV @ 350mA, 3.5A